Skuadrat angleze që fituan në Champions

Manchester City është bërë skuadra e gjashtë angleze që ka fituar Ligën e Kampionëve.

Gara evropiane kanë fituar në të kaluarën nga anglezët edhe Aston Villa, Chelsea, Liverpooli, Manchester United dhe Nottingham Foresti.

Shifra prej gjashtë klubesh është dyfish më e madhe se cilido shtet tjetër – tri ekipe gjermane, tri italiane dhe tri holandeze.

City triumfoi ndaj Interit në Stamboll për të fituar për herë të parë në histori të klubit Ligën e Kampionëve.

 

Back to top button