Sot moti me diell

 

Sot në vendin tonë do mbajë mot kryesisht me diell dhe relativisht i qetë.

Kështu ka bërë të ditur Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, sipas së cilit, në vlerat e temperaturave minimale do të kemi rënie, derisa ato maksimalet do të shënojnë rritje.

“Kushtet biometeorologjike do të jenë të mira, përjashtuar kontaktit direkt të rrezeve të diellit, për shkak të vlerave të larta të indeksit UV. Temperaturat minimale do të zbresin deri 3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të arrijnë deri 23 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga veriperëndimi dhe jugperëndimi me shpejtësi 1-5 m/s”, ka bërë të ditur IHMK.

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button