Stoltenberg: Aleanca gjithnjë e më shumë e shqetësuar se Kina po planifikon mbështetje për Rusinë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se Vladimir Putin po “përgatitet për më shumë luftë” në përgjigje të fjalimit të presidentit rus për gjendjen e kombit të martën.
Stoltenberg gjithashtu vuri në dukje se aleanca është “gjithnjë e më shumë e shqetësuar” se Kina po planifikon mbështetje për Rusinë, shkruan CNN përcjell portali rtv21.tv
“Është Presidenti Putin ai që filloi këtë luftë perandorake pushtuese. Është Putin ai që vazhdon të përshkallëzohet në këtë mënyrë”, tha Stoltenberg në një konferencë shtypi në Bruksel të martën, së bashku me ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba dhe shefin e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell. “Një vit që kur nisi pushtimin, ne nuk shohim asnjë shenjë se presidenti Putin po përgatitet për paqe. Përkundrazi, siç e bëri të qartë sot, ai po përgatitet për më shumë luftë.”
“Rusia po fillon ofensiva të reja, po mobilizon më shumë trupa dhe po afron Korenë e Veriut dhe Iranin”, tha Stoltenberg. “Ne jemi gjithashtu gjithnjë e më të shqetësuar se Kina mund të planifikojë mbështetje vdekjeprurëse për luftën e Rusisë.”
Stoltenberg u bëri jehonë komenteve të mëparshme në lidhje me mbështetjen për Ukrainën, duke përshëndetur “njoftimet e fundit nga aleatët për tanke të reja, armatim të rëndë dhe stërvitje për trupat ukrainase”, duke deklaruar se është “urgjente të përmbushen të gjitha këto premtime”.
“Ne duhet t’i japim Ukrainës atë që i nevojitet për të fituar dhe për të mbizotëruar si një komb sovran i pavarur në Evropë”, shtoi Stoltenberg. “Kapacitetet kryesore duhet të arrijnë në Ukrainë përpara se Rusia të mund të kapë momentin.”
Stoltenberg tha se ai, Kuleba dhe Borrell diskutuan rritjen e prodhimit për të vazhduar mbështetjen e Ukrainës gjatë bisedimeve të së martës.
“Me kërkesë të Ukrainës, ne kemi rënë dakord që NATO duhet të ndihmojë Ukrainën për të zhvilluar një sistem prokurimi që është efektiv, transparent dhe i përgjegjshëm. Ne kemi rënë gjithashtu dakord sot që të thërrasim një takim të ekspertëve të NATO-s, BE-së dhe ukrainas për të parë se çfarë mund të bëjmë më shumë së bashku për të siguruar që Ukraina të ketë armët që i nevojiten”, shtoi ai./21Media

Back to top button