Studenti rus burgoset për emrin që ia la rrjetit të tij Wi-Fi

Një student është dënuar me 10 ditë burg në Moskë pasi ka riemërtuar rrjetin e tij Wi-Fi me një slogan pro Kievit.

Studenti i Universitetit Shtetëror të Moskës e kishte titulluar rrjetin “Slava Ukraini!” që do të thotë “Lavdi Ukrainës!”.

Një gjykatë në Moskë e shpalli atë fajtor për shfaqjen e “simboleve të organizatave ekstremiste” të enjten.

Që nga fillimi i luftës së Rusisë në Ukrainë, mijëra janë dënuar me burgim ose gjoba për kritikimin e pushtimit ose mbështetjen e Ukrainës.

Studenti u arrestua të mërkurën në mëngjes në Moskë, pasi një oficer policie kishte raportuar emrin e rrjetit tek autoritetet.

Sipas dokumenteve të gjykatës, oficerët inspektuan dhomën e tij brenda akomodimit të studentëve të universitetit dhe gjetën kompjuterin e tij personal dhe një ruter wi-fi.

Gjykata tha se ai kishte përdorur rrjetin për të “promovuar sloganin “Slava Ukraini!” për një numër të pakufizuar përdoruesish brenda rrezes Wi-Fi.” Ruteri tani është konfiskuar.

“Slava Ukraini” është bërë një thirrje tubimi për mbështetësit e Ukrainës dhe dëgjohet rregullisht të brohoritet gjatë protestave kundër pushtimit në shkallë të gjerë të Rusisë, të cilën ajo e nisi më 24 shkurt 2022.

Studenti u shpall fajtor për “demostrim publik të simbolizmit nazist… ose simbole të organizatave ekstremiste”.

Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë vazhdimisht pretendime të pabaza për një “regjim neo-nazist” në Ukrainë dhe e përdori atë për të justifikuar pushtimin e tij.

Studenti është i fundit në një listë të gjatë të rusëve të zakonshëm që janë ndëshkuar për komentet – ose veprimet e tyre – në lidhje me luftën. Muajin e kaluar, qindra njerëz u arrestuan për vendosjen e luleve në kujtim të liderit të opozitës Alexei Navalny, i cili vdiq në rrethana të dyshimta në një burg të Rrethit Arktik.

Konflikti nuk lejohet as të quhet “luftë” në Rusi – duhet të quhet “operacion ushtarak special”.

Sipas Amnesty International, vitin e kaluar më shumë se 21,000 njerëz u vunë në shënjestër të “ligjeve represive” të Rusisë, të përdorura për të “goditur aktivistët kundër luftës”.

Grupi i të drejtave të njeriut tha se “gjyqet thellësisht të padrejta” u përdorën për të “shlyer dënimet me burg dhe gjoba të mëdha për të heshtur kritikët në përgjigje të mospajtimit më të vogël”./21Media

Back to top button