Stuhia afrohet, Florida ka frikë nga përmbytjet

Banorët në Florida po përgatiten me ankth për valët e baticës kërcënuese për jetën, përmbytjet dhe erërat ndërsa uragani Ian afrohet.
Stuhia tashmë ka goditur Kubën perëndimore dhe pritet të intensifikohet përpara se të zbresë në Florida.
Rajoni i Gjirit Tampa, i cili është shtëpia e më shumë se tre milionë njerëzve, është ndër vendet më të cenueshme në SHBA nga përmbytjet.
Rajoni mund të shohë goditjen e tij të parë të drejtpërdrejtë nga një uragan i madh që nga viti 1921.
“Kanë kaluar rreth 100 vjet që kur Tampa pati një goditje të drejtpërdrejtë. Ata thjesht kanë qenë me fat për një kohë të gjatë”, tha Erik Salna, drejtor i asociuar i Qendrës Ndërkombëtare të Kërkimit të Uraganeve.
Uragani Ian – aktualisht një stuhi e kategorisë së tretë, me erëra deri në 195 km/h (120 mph) – parashikohet të fitojë forcë ndërsa lëviz drejt veriut në Florida./21Media

Back to top button