​Stuhia e dimrit shkakton 33 viktima, SHBA në ngrirje të thellë

Të paktën 33 persona kanë vdekur deri të mërkurën vonë nga stuhitë e forta të dimrit që kanë vënë pjesën më të madhe të SHBA-së në një ngrirje të thellë.

Shumë nga gati dhjetëra vdekjet e raportuara deri më tani janë për shkak të rrethanave të lidhura me motin, siç janë aksidentet me makinë për shkak të akullit të rrugëve dhe hipotermisë së shkaktuar nga temperaturat afër ngrirjes, sipas shumë mediave.

Reshjet e dendura të borës dhe shiu i ngrirë kanë mbuluar pjesën më të madhe të Paqësorit Veriperëndimor, duke mbyllur rrugët dhe duke shkaktuar ndërprerje të energjisë për gati 100.000 banorë, sipas faqes së internetit PowerOutage.us.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) paralajmëroi se përveç stuhive të akullit, rrugës ka edhe kushte më të rënda të motit dimëror.

“Periudha më e madhe e borës me këtë stuhi nuk ka arritur ende,” tha NWS në Spokane, Uashington.

“Borë e dendur pritet deri të premten në të gjithë Kaskadat dhe Rockies Veriore, të cilat do të bëjnë udhëtime të rrezikshme,” vazhdoi NWS, duke shtuar se një shtresë akulli mund të mbulojë tokën në Portland, Oregon.

Alarmet e motit janë në vend në shtetet jugore si Misisipi, Florida dhe Tenesi, si dhe shtetet në verilindje si Nju Jorku, Konektikati dhe Maine.

Shërbimi Kombëtar i Motit tha se bora me efekt liqeni do të vazhdojë në Misisipi, ndërsa tornadot kanë rënë në Florida. Në Tenesi, 10 milionë banorëve u është kërkuar të kursejnë energjinë për të parandaluar ndërprerjet e energjisë elektrike për shkak të mbylljes së temperaturave nën zero për shkak të ftohjes së erës.

NWS tha se Nju Jorku dhe Konektikati mund të shohin deri në 12 centimetra borë deri të premten. Buffalo, Nju Jork ka rënë tashmë 76 centimetra reshje bore dhe mund të shihet se kjo sasi dyfishohet në 24-48 orët e ardhshme. Maine po përgatitet gjithashtu për reshje bore shtesë, si dhe paralajmërime për përmbytje dhe shpërthimi arktik pritet të sjellë temperatura të mundshme të erës nën zero.

Stuhitë e dimrit kanë shkaktuar kaos në autostrada me gjysmë kamionë të përmbysur dhe aksidente trafiku për shkak të reshjeve të dendura të borës dhe gjendjes së akullt të rrugëve. Përveç kësaj, më shumë se 10.000 fluturime janë vonuar me afro 3.000 anulime deri më tani, me më shumë vonesa dhe anulime që priten pasi stuhitë vazhdojnë të bëjnë kërdi deri në fund të javës.

Back to top button