Sulm kibernetik, websajtet e qeverisë dhe ambasadave në shënjestër

2 min read

Më shumë se një duzinë faqe interneti të qeverisë ukrainase u shkatërruan të premten, në një sulm kibernetik që synonte gjithashtu ambasadat.

Ministria e Jashtme dhe e Arsimit ishin mes të goditurve, së bashku me ambasadat në MB, SHBA dhe Suedi.

Përpara se faqet të zhdukeshin, u shfaq një mesazh që paralajmëronte ukrainasit të “përgatiteshin për më të keqen”, transmeton rtv21.tv.

Ishte e paqartë se kush ishte pas sulmit, por një zëdhënës tha se sulmet e mëparshme kibernetike kishin ardhur nga Rusia.

Rusia nuk ka komentuar ende. Megjithatë, qeveria e Ukrainës është vënë nën presion të madh nga fqinji i saj, me një grumbullim prej rreth 100,000 trupash ruse pranë kufijve të saj.

Shërbimi i sigurisë SBU i Ukrainës thotë se në vetëm nëntë muaj vitin e kaluar “neutralizoi” 1200 sulme kibernetike ose incidente.

Në fillim të sulmit të së premtes, një mesazh në faqet e internetit të hakuara u postua në tre gjuhë, ukrainisht, rusisht dhe polonisht.

“Ukrainas! Të gjitha të dhënat tuaja personale janë ngarkuar në internetin publik”, thuhej në mesazh. Ai vazhdoi: “Kjo është për të kaluarën tuaj, të tashmen dhe të ardhmen tuaj.”

SBU në Kiev tha më vonë se asnjë të dhënë personale nuk ishte rrjedhur, sipas vlerësimeve fillestare, dhe asnjë përmbajtje nuk ishte ndryshuar.

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se të gjitha burimet e tij po mobilizoheshin për të ndihmuar Ukrainën të përballet me “këtë lloj sulmi kibernetik”.

Një numër vendesh u pezulluan për të parandaluar përhapjen e sulmit, tha qeveria, ndërsa shërbimi i sigurisë tha se shumë prej tyre tashmë ishin restauruar./21Media