Sulme në aeroport, dhjetë persona u plagosën

Dhjetë persona u plagosën në dy sulme me dronë, në të cilët u vendosën eksplozivë dhe goditën aeroportin “Mbreti Abdullah” në qytetin Jizan, në Arabinë Saudite jugore të premten.
Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite foli për një “raketë armike” të lëshuar nga Houthit që goditi aeroportin.
Gjashtë sauditë, tre shtetas të Bangladeshit dhe një sudanez u plagosën në sulmin e parë, raportuan mediat shtetërore saudite, duke cituar një zëdhënës të koalicionit. Disa dritare të fasadës së aeroportit u thyen nga sulmi, tha zëdhënësi.
Koalicioni foli për një “raketë armike” të lëshuar nga Houthis që goditi aeroportin. Një dron i dytë me eksploziv u kap në agimin e sotëm, shtoi koalicioni, pa dhënë detaje për të lënduar apo dëme.
Trafiku ajror në aeroportin “King Abdallah” vazhdon normalisht.
Houthit nuk morën menjëherë përgjegjësinë për sulmet. Organizata nis rregullisht sulme me dronë dhe raketa që synojnë mbretërinë sunite./Tv21

Back to top button