Sulmet ruse e lënë Khersonin pa energji elektrike

Qyteti i çliruar së fundmi i Khersonit në Ukrainën jugore është pa energji për shkak të bombardimeve të rënda ruse, sipas një zyrtari lokal.

“Tensioni në rrjetet e energjisë është zhdukur”, shkroi në Telegram Yaroslav Yanushevych, kreu i administratës ushtarake të rajonit Kherson.

Kompania energjetike Khersonoblenergo “po punon tashmë për të rregulluar problemin”, shtoi Yanushevych.

Çlirimi i Khersonit nga Ukraina muajin e kaluar i dha një fitore të madhe Kievit dhe shënoi një nga pengesat më të mëdha për presidentin rus Vladimir Putin që nga fillimi i pushtimit të tij. Por me afrimin e shpejtë të dimrit, banorët përballen me një situatë të rëndë përballë bombardimeve të vazhdueshme ruse dhe mungesës së energjisë dhe ujit./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button