Tajfuni Haishen po bën rrugën e tij drejt Koresë së Jugut pasi goditi Japoninë Jugore.

Stuhia po drejtohet drejt Busan, qyteti i dytë më i madh i Koresë së Jugut, tha agjencia e motit në vend.

Më shumë se 300 fluturime nga 10 aeroporte u anuluan, me disa shërbime trenash të pezulluara, transmeton rtv21.tv.

Tajfuni shkaktoi ndërprerje të energjisë në qindra mijëra shtëpi në Japoni, megjithëse vlerësimet fillestare sugjerojnë se ai bëri më pak dëme nga sa u frikësua.

Tridhjetë e dy u lënduan, duke përfshirë katër që pësuan prerje pasi u futën xhamat e qelqit të një qendre evakuimi.

Stuhia vjen disa ditë pasi Maysak, një nga tajfunët më të fortë të rajonit, u përplas në gadishullin Kore dhe Japoni javën e kaluar./21Media