Taylor Swift rikthehet pas pesë vjetësh me turneun Eras

Kanë kaluar pesë vjet që kur Taylor Swift mbajti për herë të fundit në turne, kohë gjatë së cilës ajo ka publikuar katër albume, duke përfshirë Folkloren e fituar me çmimin Grammy.

Mungesa e saj live – e detyruar nga pandemia – ishte padyshim një burim zhgënjimi, sepse shfaqja e saj e parë ishte një ekstravagancë tre-orëshe, pesëmbëdhjetë minuta, duke përfshirë 44 këngë nga e gjithë karriera e saj.

“Nuk mund të them se sa shumë më ka marrë malli për ju”, u tha Swift fansave, teksa u ngjit në skenë për natën e hapjes së turneut të saj Eras.

Ylli kishte premtuar se shfaqja do të ishte “një udhëtim nëpër të gjitha epokat e mia muzikore” dhe oreksi për bileta ishte aq i madh sa shkaktoi rënien e sistemeve të Ticketmaster .

Pavarësisht kësaj, turneu theu rekordin për më shumë bileta koncerti të shitura nga një artist në një ditë të vetme, në 2.4 milionë.

Rreth 80,000 nga ata fansa ndoqën shfaqjen e parë në Stadiumin State Farm të Arizonës, ku u trajtuan me një trat përmes katalogut të larmishëm të Swift-it.

Seti u nda në seksione, një për secilin prej 10 albumeve të saj, duke gjurmuar udhëtimin e saj nga kanti ingénue tek ylli i pop-it në krye të top-listave te këngëtarja popullore e epokës së bllokimit (megjithëse me një kronologji të përzier).

Ajo hapi me Miss Americana & The Heartbreak Prince, një e preferuar e fansave nga albumi Lover i 2019-ës, përpara se të futej në pop-in ëndërrimtar të Cruel Summer./21Media

 

Back to top button