Teoritë e konspiracionit çuan një familje nga Zvicra në vdekje

Një nënë që besonte në teoritë e konspiracionit e bindi burrin, motrën dhe fëmijët e saj që të hidheshin për vdekje nga apartamenti i tyre i katit të shtatë, pasi pandemia dhe lufta në Ukrainë i bënë ata të besonin se bota nuk ia vlente të jetonte.

Nasrine Feraoun, 41 vjeç, motra e saj binjake Narjisse, burri i saj Eric David, 40 vjeç dhe vajza e tyre, tetë vjeç, vdiqën pas rënies nga ballkoni i banesës së tyre në Montreux, Zvicër. Vetëm djali i tyre atëherë 15-vjeçar mbijetoi.

Ai ishte në koma, por që atëherë është rikuperuar nga plagët e rënda, pa kujtuar ngjarjet e 24 marsit të vitit të kaluar, sipas hetuesve.

Provat mjeko-ligjore nuk zbuluan asnjë shenjë dhune përpara vdekjes dhe autopsitë nuk treguan asnjë gjurmë droge. Dëshmitarët zbuluan se asnjë nga familja nuk bërtiste pasi ra nga ballkoni, gjë që policia ia atribuoi teorisë së tyre të vetëvrasjes kolektive.

Rasti tani do të mbyllet, ka njoftuar policia një vit pas tentativës për vetëvrasje kolektive.

Nuk kishte asnjë ndërhyrje nga jashtë dhe të rriturit, të cilët ishin shpërngulur në Zvicër nga Franca vetëm dy vjet më parë, nuk kishin dhënë asnjë tregues se po mendonin të merrnin jetën e tyre, thanë oficerët.

Raporti i mjekut, si dhe pamjet e sigurisë aty pranë, mbështesin teorinë e vetëvrasjes nga detektivët. Përveç kësaj, kishte një shkallë në ballkon që ndihmonte familjen të kalonte kangjellat, por nuk kishte shenja të një lufte, sipas transmetuesit zviceran SRF.

Apartamenti i tyre ishte plot me ushqime, ilaçe, materiale higjienike – të gjitha të pajisura dhe të organizuara, sipas policisë që hyri brenda.

Familja ishte e izoluar, mezi dilte jashtë dhe shkollonte në shtëpi dy fëmijët. Nëna dhe binjakja e saj ishin dyshuese ndaj qeverisë dhe autoriteteve lokale.

Ata ishin të bindur se bota ishte një vend armiqësor dhe i shtynë fëmijët e tyre të besonin të njëjtën gjë.

Pandemia e Covid-19 dhe lufta në Ukrainë vetëm e mbështetën këtë besim, thanë hetuesit.

Vetëvrasja e tyre kolektive ishte planifikuar me kujdes, madje u provua, dhe familja priste momentin e duhur për ‘të lëvizur në një botë më të mirë’, zbuloi policia pasi kontrolloi apartamentin dhe pajisjet e tyre elektronike.

Thuhet se ajo erdhi pas një vizite sociale nga policia e Montreux, pasi babai nuk iu përgjigj disa letrave në lidhje me shkollimin në shtëpi të një prej fëmijëve të tij./21Media

Back to top button