Tre të vdekur pasi Rusia nis një valë të re sulmesh mbi qytetet ukrainase

Forcat ruse kanë sulmuar disa qytete të Ukrainës, duke vrarë të paktën tre persona në një sulm me dron në një zonë të banuar të rajonit të Kievit.

Katet e sipërme të dy ndërtesave të banimit u goditën herët të mërkurën në qytetin e Rzhyshchiv, në periferi të kryeqytetit.

Një 11-vjeçar ishte mes viktimave, thanë shërbimet e shpëtimit.

Zyrtarët në Krimenë e aneksuar nga Rusia thanë se një sulm me dron ukrainas flotën e tyre ishte zmbrapsur.

Shpërthime u raportuan nga banorët në qytetin port të Sevastopolit.

Kreu i autoritetit pushtues të Rusisë Mikhail Razvozhaev tha se tre “objekte” që synonin flotën e Detit të Zi ishin shkatërruar dhe anijet luftarake ruse nuk u dëmtuan.

Nuk kishte asnjë koment nga ushtria e Ukrainës, e cila tha në fillim të kësaj jave se kishte shkatërruar raketa të destinuara për flotën në një qendër hekurudhore në Dzhankoi në Krimenë veriore.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Rusia kishte lëshuar më shumë se 20 “dronë vrasës”, si dhe raketa dhe predha./21Media

Back to top button