Presidenti amerikan, Donald Trump dhe rivali i tij demokrat, Joe Biden janë përplasur rreth dhunës që ka shpërthyer në protestat në Portland, Oregon.

Trump fajësoi kryetarin demokrat të Portland, Ted Wheeler, për lejimin e “vdekjes dhe shkatërrimit të qytetit të tij”, transmeton rtv21.tv.

Por, Biden tha se presidenti ishte “inkurajues i pamatur nga dhuna”.

Një burrë u qëllua për vdekje në Portland të shtunën, diku tjetër në qytet, një miting pro-Trump u përplas me protestuesit e “Black Lives Matter”.

Portland është bërë një pikë e rëndësishme për demonstrime kundër brutalitetit të policisë dhe racizmit që nga vrasja e afrikano-amerikanit, George Floyd në Minneapolis më 25 maj./21Media