Trupat britanike nuk do të luftojnë forcat ruse në Ukrainë

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson tha të martën se trupat britanike nuk do të luftojnë forcat ruse në Ukrainë, duke shtuar se përforcimet e fundit ushtarake nuk janë asgjë më shumë se masa mbrojtëse.
“Dua të jem i qartë në këtë pikë: ne nuk do të luftojmë forcat ruse në Ukrainë”, tha Johnson, përcjellë rtv21.tv
“Ndërsa mbështesim popullin e Ukrainës, ne duhet gjithashtu të forcojmë qëndrueshmërinë tonë të përbashkët për të mbrojtur njerëzit dhe vlerat tona. Këto nuk janë gjë tjetër veçse masa mbrojtëse, të cilat kanë qenë thelbi i NATO-s për më shumë se 70 vjet”, shtoi ai.
Duke folur së bashku me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe kryeministrin estonez Kaja Kallas pas një vizite në bazën ushtarake Tapa të Estonisë, Johnson vuri në dukje gjithashtu se përforcimet e fundit ishin fort brenda kufijve të NATO-s, raporton CNN
“Përforcimet tona, si këto përforcime këtu në Tapa, janë fort brenda kufijve të anëtarëve të NATO-s dhe ato janë thellësisht gjëja e duhur për të bërë”, tha Johnson./21Media

Back to top button