Trupat ruse vrasin kryetarin e Hostomelit

Forcat ruse kanë vrarë kryebashkiakun e Hostomel, një qytet afër kryeqytetit ukrainas Kiev, ku ndodhet një aeroport strategjik, thonë autoritetet e qytetit.
“Kreu i Gostomel, Yuri Illich Prylypko, vdiq teksa shpërndante bukë për të uriturit dhe ilaçe për të sëmurët”, thuhej në njoftim.
Prylypko u qëllua për vdekje së bashku me dy të tjerë, thuhet në të, pa specifikuar se kur.
“Ai vdiq për popullin e tij, për Gostomel. Ai vdiq si hero”.
Gostomel, në veriperëndim të Kievit, është shtëpia e aeroportit ushtarak strategjik Antonov, i cili ishte vendi i betejave të ashpra midis forcave ukrainase dhe ruse në ditët e para të luftës./21Media

Back to top button