Turqia nis një fushatë ajrore vdekjeprurëse mbi Siri në përgjigje të bombardimeve të Stambollit

Njëmbëdhjetë njerëz janë vrarë në Siri , duke përfshirë një gazetar, pasi avionët luftarakë turq kryen një “operacion ajror” në vend dhe Irakun fqinj të shtunën vonë, sipas një zyrtari nga Forcat Demokratike Siriane (SDF) të mbështetura nga SHBA. Nuk raportohet për viktima nga pala irakiane, raporton CNN.
Ofensiva e re ndërkufitare e Turqisë, e quajtur “Operacioni Kthetra-Shpata” nga ministria e saj e mbrojtjes, ka në shënjestër Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), Njësitë e Mbrojtjes Popullore PYD (YPG) dhe Unionin e Komuniteteve në Kurdistan (KCK), njoftoi agjencia e lajmeve Anadolu.
Fushata pason një shpërthim vdekjeprurës në zemër të Stambollit një javë më parë, për të cilin zyrtarët turq thanë se përgjegjës ishin separatistët kurdë, një pretendim i mohuar nga grupet kurde. Ai sulm vrau të paktën gjashtë persona dhe plagosi të paktën 81 të tjerë.
Avionët luftarakë turq kryen sulme ajrore rreth Kobanit, fshatit Dahir al-Arab dhe al-Beilonya, tha përmes Twitter kreu i mediave të SDF, Ferhad Shami.
Shami tha se sulmet prekën veriun dhe lindjen e Sirisë, duke shkatërruar një spital në Kobani dhe një stacion energjie në Derik, si dhe duke shkatërruar kapanone gruri në Dahir al-Arab.
Një dëshmitar okular i tha CNN se avionët luftarakë kryen sulme ajrore pranë qytetit Tal Rifaat, në fshatin verior të Alepos, i cili kontrollohet nga YPG.
Ministri i Mbrojtjes i Turqisë përgëzoi të dielën forcat ajrore të vendit të tij për operacionin ajror “të suksesshëm”, sipas Anadolu.
“Strehërat, bunkerët, shpellat, tunelet dhe magazinat e terroristëve u shkatërruan me sukses. I ndoqëm nga afër. E ashtuquajtura seli e organizatës terroriste u godit dhe u shkatërrua gjithashtu”, tha Hulusi Akar në një fjalim nga kryeqyteti Ankara, raportoi Anadolu.
Si Turqia ashtu edhe Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë PKK-në një organizatë terroriste. Të dy vendet nuk bien dakord për statusin e krahut ushtarak të YPG-së, e cila ka qenë aleate e SHBA-së në luftën kundër ISIS-it në Siri, por Turqia e konsideron atë zgjerim sirian të PKK-së.
Një grua është arrestuar nën dyshimin se ka kryer shpërthimin vdekjeprurës në Stamboll të dielën e kaluar. Ajo është identifikuar si një shtetase siriane, e cila ishte trajnuar nga militantët kurdë, sipas autoriteteve turke.
Zyrtarët nga SDF, YPG dhe Forcat e Mbrojtjes Popullore (HPG), e cila është krahu i armatosur i PKK, kanë mohuar të gjithë përfshirjen në sulm.
Ndërkohë prokurorët bullgarë kanë ngritur akuza kundër pesë personave për mbështetje të akteve terroriste në lidhje me shpërthimin./21Media

Back to top button