Twitter pezullon llogarinë që gjurmonte avionin privat të Musk

Twitter të mërkurën pezulloi përgjithmonë një llogari që gjurmonte vendndodhjen e avionit privat të Elon Musk, pavarësisht se pronari i kompanisë së mediave sociale u zotua muajin e kaluar se do ta linte llogarinë si pjesë e “angazhimit të tij për lirinë e fjalës”.
Llogaria @ElonJet , e cila kishte grumbulluar më shumë se 500,000 ndjekës, u hoq pasi kompania postoi një grup të ri dekretesh që dukej se ishin krijuar posaçërisht për të justifikuar heqjen e llogarisë së gjurmimit të avionëve.
Masa vjen pasi Musk ka rivendosur shkelësit e mëparshëm të rregullave në Twitter dhe ka ndaluar zbatimin e politikave të platformës që ndalojnë dezinformimin e Covid-19.
Llogaria @ElonJet, e drejtuar nga Jack Sweeney, një student i kolegjit në Florida, 20-vjeçar, përdori informacione të disponueshme për gjurmimin e fluturimeve për të ndërtuar një bot në Twitter që postonte çdo herë që Gulfstream i Musk ngrihej dhe ulej në një aeroport. Postimi i fundit nga llogaria përpara pezullimit tregoi se avioni i Musk u ngrit nga Oakland, Kaliforni, të hënën dhe u ul në Los Angeles 48 minuta më vonë.
Sweeney u zgjua të mërkurën në mëngjes me një mesazh nga Twitter që e informonte atë që @ElonJet ishte pezulluar përgjithmonë. Më vonë gjatë ditës llogaria e tij personale dhe llogaritë e tjera të gjurmimit të avionëve që ai drejtonte u mbyllën gjithashtu nga kompania.
Llogaria kishte qenë prej kohësh një gjemb në këmbë për Musk. Sipas pamjeve të ekranit që Sweeney ndau me CNN, Musk kontaktoi me të dhjetorin e kaluar përmes një mesazhi privat në Twitter duke pyetur: “A mund ta heqësh këtë? Është një rrezik sigurie.”
Sweeney, një student në Universitetin e Floridës Qendrore, kujtoi habinë e tij kur mori mesazhin në një intervistë me CNN të mërkurën.
“Isha gati të flija dhe isha në një konvikt normal të kolegjit dhe mbaj mend që i thashë shokut të dhomës: “Hej, Elon Musk sapo më dërgoi një mesazh direkt”.
Më pas, miliarderi i ofroi Sweeney-t 5000 dollarë për të mbyllur llogarinë. Sweeney kundërshtoi ofertën, duke e rritur atë në 50,000 dollarë, duke shkruar: “Do të ishte një mbështetje e madhe në kolegj dhe ndoshta do të më lejonte të merrja një makinë, ndoshta edhe një [Tesla] Model 3.” Pas disa kohësh, Musk u përgjigj: “Nuk ndihet i drejtë të paguaj për ta mbyllur këtë.”
Sweeney tha se ai ngriti @ElonJet fillimisht sepse ishte një fans i Musk. “Kjo ju jep vetëm një pamje tjetër që shumë njerëz nuk e dinë se ku po shkon [Musk] dhe mund t’ju japë të dhëna se çfarë biznesi të ri po hap,” tha ai.
Studenti me iniciativë beson se ai u informua të shtunën se llogaria e tij ishte vënë në shënjestër nga menaxhmenti i kompanisë së mediave sociale.
Sweeney tha se ai mori një email nga një person anonim që pretendohej të ishte një punonjës i Twitter-it, i cili përfshinte një pamje të ekranit që tregonte një mesazh të brendshëm të kompanisë nga Ella Irwin, drejtuesja e re e besimit dhe sigurisë së Twitter, duke i kërkuar stafit që “të dërgonte menjëherë VF të rëndë në @elonjet”.
Në gjuhën e Twitter-it, “VF” do të thotë “filtrim i dukshmërisë” që pengon shtrirjen e disa llogarive.
Kufizimet rreth ndarjes së vendndodhjes nuk ishin pjesë e politikave ekzistuese të Twitter deri këtë javë.
Të dhënat nga Arkivi i Internetit tregojnë se kompania përditësoi “politikën e saj të informacionit privat dhe medias” për të shtuar një klauzolë që ndalonte ndarjen e të dhënave të vendndodhjes drejtpërdrejt, duke thënë “ne do të heqim çdo tweet ose llogari që ndajnë vendndodhjen e drejtpërdrejtë të dikujt”.
Musk postoi gjithashtu justifikimin e tij për politikën e re. “Çdo llogari që doxxon informacionin e vendndodhjes në kohë reale të kujtdo do të pezullohet, pasi është një shkelje e sigurisë fizike. Kjo përfshin postimin e lidhjeve në sajtet me informacione të vendndodhjes në kohë reale. Postimi i vendeve ku dikush ka udhëtuar me pak vonesë nuk është një problem sigurie, kështu që është në rregull”, shkroi ai.
I pyetur nëse planifikonte të pajtohej me politikën e re, Sweeney tha për CNN se do të vononte postimin e vendndodhjes së avionit të Musk për 24 orë, “por vetëm në Twitter”./21Media

Back to top button