Udhëheqësi suprem i Iranit lavdëron paraushtarakët për shtypjen ndaj protestuesve

Udhëheqësi suprem i Iranit ka lavdëruar forcën paraushtarake Basij të vendit për rolin e saj në shtypjen vdekjeprurëse të protestuesve kundër regjimit.
Duke u takuar me personelin e Basijit në Teheran të shtunën, Ayatollah Ali Khamenei e përshkroi lëvizjen e protestës popullore si “rebelë” dhe “banditë” të mbështetur nga forcat e huaja dhe vlerësoi luftëtarët “të pafajshëm” të Basijit për mbrojtjen e kombit, raporton CNN përcjell portali rtv21.tv
Basij është një krah i Gardës Revolucionare të Iranit i vendosur në rrugë ndërsa protestat janë shtuar që nga shtatori.
Lëvizja protestuese fillimisht u ndez nga vdekja e gruas 22-vjeçare Mahsa Amini në paraburgimin e policisë morale të Iranit.
Amnesty International thotë se Basij janë urdhëruar të “përballen pa mëshirë” me protestuesit.
“Kur përballet me armikun në fushën e betejës, Basij është treguar gjithmonë e guximshme, nuk ka frikë nga armiku”, tha të shtunën Udhëheqësi Suprem.
“E patë në ngjarjet më të fundit, basixhinjtë tanë të pafajshëm dhe të shtypur u bënë shënjestër e shtypjes, në mënyrë që ata të mos lejojnë që kombi të bëhet objektiv i rebelëve dhe banditëve dhe atyre në listën e pagave [armiku], me dashje apo pa dashje. Ata dhanë nga vetja për të liruar të tjerët”, tha Khamenei.
Fjalët e Khameneit vijnë një ditë pasi Shefi i Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut Volker Turk paralajmëroi se Irani është në një “krizë të plotë të të drejtave të njeriut” për shkak të shtypjes së disidentëve kundër regjimit.
Turk bëri thirrje për “procese hetimore të pavarura, të paanshme dhe transparente” për shkeljet e të drejtave të njeriut në Iran gjatë një sesioni të posaçëm të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut të enjten.
Ai i tha këshillit të shteteve prej 47 anëtarësh në Gjenevë se forcat e sigurisë thuhet se u janë përgjigjur protestave duke përdorur forcë vdekjeprurëse kundër demonstruesve të paarmatosur dhe kalimtarëve që nuk përbënin “asnjë kërcënim”.
Më shumë se 14,000 njerëz, duke përfshirë fëmijë, janë arrestuar në lidhje me protestat, sipas Turk. Ai tha se të paktën 21 prej tyre aktualisht përballen me dënimin me vdekje dhe gjashtë tashmë janë dënuar me vdekje.
Në mesin e të arrestuarve janë dy aktorë të njohur iranianë, Hengameh Ghaziani dhe Katayoun Riahi, të cilët u arrestuan në raste të veçanta për mbështetjen publike të protestave mbarëkombëtare, sipas Agjencisë gjysmë-zyrtare të Lajmeve Tasnim.
Republika Islamike është kapluar nga një valë protestash antiqeveritare të shkaktuara nga vdekja e Amini-t, e dyshuar për mosmbajtjen e duhur të hixhabit të saj.
Autoritetet që atëherë kanë nisur një goditje vdekjeprurëse ndaj demonstruesve, me raporte për ndalime të detyruara dhe abuzime fizike që janë përdorur për të shënjestruar grupin e pakicës kurde të vendit. Në një hetim të fundit të CNN , dëshmitë e fshehta zbuluan dhunë seksuale kundër protestuesve, përfshirë djem, në qendrat e paraburgimit të Iranit që nga fillimi i trazirave.
Kryengritja e paprecedentë kombëtare ka pushtuar më shumë se 150 qytete dhe 140 universitete në të 31 provincat e Iranit, sipas Turk.
Përgjigja e dhunshme e forcave të sigurisë të Iranit ndaj protestuesve ka tronditur marrëdhëniet diplomatike midis Teheranit dhe liderëve perëndimorë.
Shtëpia e Bardhë vendosi të mërkurën raundin e saj të fundit të sanksioneve ndaj tre zyrtarëve në rajonin kurd të Iranit, pasi sekretari amerikan Antony Blinken tha se ai ishte “shumë i shqetësuar që autoritetet iraniane thuhet se po përshkallëzojnë dhunën kundër protestuesve”.
Gjatë një interviste me transmetuesin indian NDTV të enjten, zëvendësministri i Jashtëm iranian Ali Bagheri Kani tha se fuqitë e huaja po ndërhynin në punët e brendshme iraniane dhe po krijonin “narrativa të gabuara”./21Media

Back to top button