​UEFA vjen me vendim interesant për Euro 2024

UEFA u ka thënë kombëtareve që do të marrin pjesë në Kampionatin Evropian Euro 2024 se vetëm kapitenët do të lejohen t’u afrohen gjyqtarëve për të folur për vendimet e marra gjatë ndeshjeve, dhe se lojtarët e tjerë që e bëjnë këtë rrezikojnë të ndëshkohen.

Ky vendim i organit qeverisës së futbollit evropian është të përpiqet të ndalojë grupet e lojtarëve që i grumbullohen gjyqtarëve, për shkak se këto skena janë “të këqija për imazhin e futbollit”, raporton KosovaPress.

“Në një përpjekje për të përmirësuar statusin që ne në UEFA duam që gjyqtarët t’u shpjegojnë më shumë vendimet e tyre të gjitha skuadrave që do të garojnë në turneun e ardhshëm të UEFA Euro 2024,” tha Roberto Rosetti, drejtori menaxhues i arbitrimit të UEFA-s.

“Si do ta bëjmë këtë? Ideja është e thjeshtë: ne kërkojmë që të gjitha ekipet të sigurojnë që kapiteni i tyre të jetë i vetmi lojtar që flet me arbitrin. Ne kërkojmë nga kapitenët të sigurojnë që shokët e tyre të mos e rrethojnë arbitrin, duke lejuar që të zhvillohen biseda të drejtpërdrejta në mënyrë që vendimi të transmetohet në kohën e duhur dhe me respekt”, shtoi më tej Rosetti.

Nisma e UEFA-s ndjek ligjvënësit e futbollit, Bordi i Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit (IFAB), duke shpallur provat në fillim të këtij viti, të cilat përfshinin vetëm kapitenin e një ekipi që mund t’i afrohej një arbitri në situata të caktuara.

Euro 2024 zhvillohet në Gjermani, ku ky i fundit do të nisë garën me një ndeshje kundër Skocisë të premten e 14 qershorit.

“Çdo bashkëlojtar që injoron rolin e kapitenit dhe/ose që i afrohet arbitrit duke treguar ndonjë shenjë mosrespektimi ose mospajtimi, do t’i jepet një karton i verdhë”, shtoi Rosetti.

“Me sa duket, nëse kapiteni është një portier, do të duhet të emërohet një lojtar jashtë fushës, i cili mund ta përmbushë këtë rol nëse ndodh një incident në anën e kundërt të fushës”, shtoi më tej ai.

Back to top button