Ukraina shikon armët, sanksionet, financimin, bashkimin me Evropën për të fituar luftën, tha kryeministri ukrainas

Ukraina po shikon armët, municionet, sanksionet kundër Rusisë, financimin për Ukrainën dhe “perspektivat evropiane” dhe jo ato “sovjetike” në mënyrë që të fitojë luftën kundër Rusisë, tha kryeministri ukrainas, Denys Shmyhal.

Duke folur së bashku me Sekretarin e Shtetit të ShBA-së, Antony Blinken në Departamentin e Shtetit të premten në Washington, DC, Shmyhal falënderoi Shtetet e Bashkuara për mbështetjen.

Përpara takimit të tij me Blinken, ai vuri në dukje se ishte takuar me PresidentinJoe Biden dhe udhëheqës të financave nga e gjithë bota gjatë qëndrimit në Washington, DC, dhe se “është i sigurt se pas kësaj vizite gjatë, ditëve, javëve dhe muajve, Ukraina do të fitojë dhe do të ketë plan absolutisht të përsosur të rimëkëmbjes.”

Kryeministri britanik, Boris Johnson tha më herët të premten se është një “mundësi realiste” që presidenti rus, Vladimir Putin të fitojë luftën në Ukrainë dhe e quajti situatën “të paparashikueshme” për momentin.

Shmyhal tha se Ukraina dëshiron fort t’i bashkohet Evropës, “dhe për shkak të kësaj, shumë nga djemtë dhe vajzat tona të reja paguajnë jetën e tyre në këtë luftë për perspektivat e Ukrainës, perspektivën evropiane dhe perspektivat e qytetëruara”.

Blinken, i cili foli përpara kryeministrit, vuri në dukje se kjo është vizita e parë e një zyrtari të lartë ukrainas që nga fillimi i luftës. Megjithatë, ai nuk iu përgjigj një pyetjeje për ambasadën amerikane në Ukrainë, shkruan CNN, përcjell rtv21.tv

Këshilltari për sigurinë kombëtare i presidentit amerikan Joe Biden, Jake Sullivan, gjithashtu u takua me Shmyhal të premten pasdite për të diskutuar ndihmën ekonomike dhe humanitare, sipas zëdhënëses së Këshillit të Sigurisë Kombëtare Adrienne Watson.

“Z. Sullivan përcolli angazhimin e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për të mbështetur qeverinë dhe popullin e Ukrainës. Të dy diskutuan mbi sigurinë, ndihmën ekonomike dhe humanitare që Shtetet e Bashkuara po ofrojnë, duke përfshirë mbështetjen e re të shpallur dje nga Presidenti Biden dhe përpjekjet e vazhdueshme me partnerët ndërkombëtarë për të imponuar kosto të mëtejshme ndaj Rusisë për agresionin e saj të paprovokuar”, u shpreh Watson në një deklaratë me shkrim.

Biden njoftoi të enjten se SHBA do të dërgojë 800 milionë dollarë shtesë ndihmë ushtarake në Ukrainë, pasi lufta e Rusisë hyn në atë që ai e quajti një “dritare kritike”, por paralajmëroi se veprimi i Kongresit është i nevojshëm për dërgesat e mëtejshme, derisa lufta po vazhdon./21Media

Back to top button