Ushtria ukrainase po sulmon ura dhe pozicione të tjera ruse pranë Khersonit

Ushtria ukrainase thotë se po vazhdon presionin mbi forcat ruse në rajonin jugor të Khersonit, me sulme ndaj disa objektivave të enjten, duke përfshirë urat përtej lumit Dnipro.
Komanda e saj Operacionale Jug tha, “njësitë tona raketore dhe artilerie kryen misione zjarri në tre pika kontrolli, një stacion radari, dy pika të përqendrimit të fuqisë punëtore të armikut, armëve dhe pajisjeve”, transmeton rtv21.tv.
“Një përpjekje për të vendosur një kalim të ri ponton në zonën Dariivka u shkatërrua gjithashtu nga zjarri ynë”, tha ai.
Ai shtoi se zjarri kundër urës Kakhovsky la disa vrima shtesë, që do të thotë se ajo mbeti e papërdorshme për forcat pushtuese.
Forcat ukrainase janë fokusuar në dy muajt e fundit në degradimin e linjave ruse të furnizimit, depot e municioneve dhe bazat e pasme në jug./21Media

Back to top button