Vala e të nxehtit në Evropë: Zjarret vdekjeprurëse përhapen në Mesdhe

Mijëra zjarrfikës po luftojnë me zjarret në Portugali, Spanjë dhe Francën jugperëndimore, duke u përpjekur ta mbajë nën kontroll një valë të nxehtit që nuk tregon asnjë shenjë lehtësimi.
Në Portugalinë veriore, një pilot vdiq kur avioni i tij u rrëzua në zonën Foz Coa, pranë kufirit spanjoll. Zjarret po shkatërrojnë zonat e rajonit Gironde të Francës, ku më shumë se 12,000 njerëz janë evakuuar.
Në Spanjën jugore, pranë Costa del Sol, rreth 2,300 njerëz u detyruan të largoheshin nga zjarri i përhapur në kodrat Mijas.
Pushuesit në plazhin e Torremolinos panë shtëllunga të mëdha tymi që ngriheshin në kodra, ku disa avionë po luftonin zjarrin.
Ndërkohë, një banor vendas i përshkroi zjarret në pyje pranë bregut jugperëndimor të Atlantikut të Francës si ndjesi “post-apokaliptike”.
Që nga e marta, temperaturat janë rritur në 47 gradë celsius në Portugali dhe mbi 40 gradë celsius në Spanjë. Më shumë se 300 njerëz kanë vdekur nga të nxehtit në të dy vendet, raporton agjencia spanjolle e lajmeve Efe./21Media

Back to top button