Varësia ndaj drogës, Eminem: Për pak sa nuk vdiqa në vitin 2007

Eminem mendoi se po bënte “një gjë të mirë” përpara se të kalonte në mbidozë në vitin 2007. Reperi, i cili u fut në “Rock & Roll Hall of Fame”, i kërkoi vajzës Hailie Jade Mathers t’i mbyllte veshët ndërsa fliste për luftën e tij ndaj varësisë.
“E kuptoj se çfarë nderi është tani të jem këtu sonte këtu dhe çfarë privilegji është të bëj muzikën që dua”, filloi fjalimin reperi i hitit “Lose Yourself”.
Ylli i “8 Mile”, 50 vjeç, i lindur në Marshall Mathers, u shoqërua nga bashkëpunëtori i tij, Dr. Dre, në ceremoninë e vitit 2022 të mbajtur në Los Anxhelos.
“Për pak sa nuk vdiqa nga një mbidozë në vitin 2007, gjë që ishte shumë e shpifur”,  vazhdoi ai, përpara se t’i drejtohej vajzës së tij 26-vjeçare,

“Hailie, mbyll veshët. Sepse droga ishte e shijshme. Mendova se kishim një gjë të mirë që po ndodhte, por duhej të shkoja dhe t’i bëja të gjitha”, tha Eminem.
Më pas kamera iu drejtua vajzës së tij, e cila mblodhi buzët dhe tundi kokën.
“Prisni, humba vendin e nënës sime. Paul, a thashë, thashë se droga ishte e shijshme, apo jo? Dhe së fundi, më është dashur të luftoj me të vërtetë rrugën time përmes njeriut për të provuar të depërtoj në këtë muzikë, dhe jam shumë i nderuar dhe jam shumë mirënjohës që jam në gjendje të jem edhe këtu duke bërë muzikë hip-hip, sepse e dua shumë”, shtoi ai.

Eminem ka folur për varësinë e tij ndaj Vicodin, Valium, Ambien dhe metadon, e cila filloi gjatë xhirimit të filmit gjysmë-autobiografik të vitit 2002 “8 Mile”.
“Ne po bënim 16 orë xhirime në shesh dhe kishe një dritare të caktuar ku duhej të flije. Një ditë dikush më dha një Ambien, dhe më rrëzoi, isha sikur, ‘Kam nevojë për këtë gjatë gjithë kohës’, kujtoi ai për Rolling Stone në 2011.
Deri në vitin 2005, ai ishte “zgjuar çdo natë” në turne.
Ai më vonë tha për New York Times, “unë merrja pilula kudo që mundesha. Unë thjesht po merrja gjithçka që dikush po më jepte”.

“Kur dola nga rehabilitimi, më duhej të humbisja peshë, por gjithashtu duhej të gjeja një mënyrë për të funksionuar esëll”, tha ai për Men’s Journal.
“Nëse nuk më largonin nga mendja, kisha probleme me gjumin. Kështu fillova të vrapoj. Më dha një nivel të lartë të endorfinës natyrale, por më ndihmoi edhe të flija, kështu që ishte perfekt. Është e lehtë të kuptosh se si njerëzit e zëvendësojnë varësinë me stërvitjen”./21Media

Back to top button