Vdiq në gjumë aktorja e njohur

Aktorja Dame Angela Lansbury, e cila fitoi famë ndërkombëtare si ylli i serialit kriminal televiziv amerikan “Murder, She Wrote”, ka vdekur në moshën 96-vjeçare.

E nominuari tre herë për Oscar, ajo kishte një karrierë që përfshinte tetë dekada, në film, teatër dhe televizion, shkruan BBC.

E lindur në vitin 1925, ajo ishte një nga yjet e fundit të mbijetuar të Epokës së Artë të kinemasë së Hollywood-it.

Dame Angela vdiq në gjumë vetëm pesë ditë para ditëlindjes së saj të 97-të, tha familja e saj në një deklaratë.

“Fëmijët e Dame Angela Lansbury janë të pikëlluar të njoftojnë se nëna e tyre vdiq paqësisht në gjumë në shtëpinë e saj në Los Anxhelos”, tha familja.

E lindur në Londër, Dame Angela më vonë u zhvendos në Nju Jork dhe ndoqi Shkollën e Artit Dramatik Feagin.

Ajo u vu re nga një ekzekutiv i Hollywood-it në një festë në vitin 1942 dhe iu dha roli i saj i parë si shërbëtore në filmin e vitit 1944 “Gaslight”, bazuar në shfaqjen e vitit 1938 me të njëjtin emër. Portretizimi i saj i dha asaj një nominim për Oscar për aktoren më të mirë dytësore vitin e ardhshëm.

Termi “gazlighting” e ka origjinën nga shfaqja e Patrick Hamilton, e cila kishte të bënte me një grua të re, burri i së cilës ngadalë e manipulon atë për të besuar se ajo po çmendet.

Ylli britanik vazhdoi të fitonte dy nominime të tjera për Oscar si Sibyl në The Picture of Dorian Grey në 1945 dhe nëna manipuluese e Laurence Harvey në Kandidati Manchurian – përballë Frank Sinatra – në 1962.

Pas kalimit në Broadway në vitet 1960, ajo fitoi disa çmime Tony, duke përfshirë një për radhën e saj si Nellie Lovett në shfaqjen muzikore të Stephen Sondheim të vitit 1979 Sweeney Todd.

Ajo u shfaq në hitin e Disney-t Bedknobs and Broomsticks në vitin 1971, dhe më vonë u shfaq në filma të tjerë për fëmijë, duke siguruar zërin për znj. Potts në filmin e animuar Beauty and the Beast; dhe së fundmi Mary Poppins Returns.

Por, ishte portretizimi i saj i sleuth Jessica Fletcher në serialin televiziv Murder, She Wrote që fitoi miliona fansa të saj në mbarë botën./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button