Vdiq në moshën 54-vjeçare producentja e dokumentarëve, Jess Search

Producentja me ndikim e dokumentarëve, Jess Search, e cili bashkëthemeloi organizatën jofitimprurëse Doc Society, ka vdekur nga kanceri i trurit në moshën 54-vjeçare.

Ajo ishte e përfshirë në qindra projekte, duke përfshirë dokumentarin mbi peshkimin “The End of the Line”, filmin për mbrojtjen e gorillave “Virunga” dhe “Citizenfour” të nominuar për Oscar rreth sinjalizuesit Edëard Snoëden.

Pasi punoi si redaktore komisionere në departamentin e dokumentarëve në Channel 4, Search themeloi Fondacionin Britdoc në 2005 me mbështetjen e ish-punëdhënësit të saj. Me kalimin e kohës kjo u shndërrua në Shoqërinë Doc, e cila punoi me kinematografi në mbarë botën për të prodhuar dhe financuar dokumentarë.

Kolegët e saj thanë se dëshira e saj e fundit ishte të siguronte aftësinë e Shoqërisë Doc për të bërë filma rreth “dy çështjeve kritike dhe të ndërthurura të ndryshimit të klimës dhe demokracive në krizë”.

Search njoftoi sëmundjen e saj muajin e kaluar, duke thënë se organizata e saj operonte me një model të sheshtë të ndarjes së pushtetit dhe puna e saj do të vazhdonte nën udhëheqjen e pesë bashkëdrejtuesve të saj.

Search tha se ajo besonte në fuqinë e dokumentarëve për të ndryshuar botën, shkruan Guardian, përcjell rtv21.tv.

“Për të përballuar krizën klimatike dhe për të realizuar një tranzicion të drejtë, bota ka nevojë për më shumë demokraci; negocimin e një kontrate të re shoqërore midis njerëzve dhe shtetit. Doc Society po përqendron gjithçka që kemi mësuar në strategjinë narrative gjatë dy dekadave të fundit për të ndihmuar në adresimin e këtyre dy çështjeve kritike dhe të ndërthurura”, pati thënë ajo.

Kolegët e saj thanë se ajo vdiq në paqe të hënën, e rrethuar nga familja e saj, duke përfshirë partnerin e saj, Beadie Finzi dhe fëmijët e tyre Ella dhe Ben. /21Media

Back to top button