Vjen në jetë fëmija “Mrekulli” gjatë fluturimit

2 min read

Një mjeke kanadeze ka treguar për gëzimin e saj pas lindjes së fëmijës “Mrekulli” gjatë një fluturimi gjatë natës për në Ugandë.

Dr Aisha Khatib, një profesore në Universitetin e Torontos, ishte rreth një orë në fluturimin e saj të Qatar Airways nga Doha kur u bë thirrja.

Një punëtore migrante nga Uganda që po udhëtonte për në shtëpi nga Arabia Saudite ishte gati të lindte fëmijën e saj të parë.

Fëmija, në fillim të javës së 35-të, lindi i shëndetshëm dhe u emërua Aishja mrekulli, në emrin e doktoreshës, transmeton rtv21.tv.

Khatib, me sy të zymtë nga një orar rraskapitës i punës në Toronton me të prekurit nga koronavirusi, po shijonte një pushim në pjesën e tretë të udhëtimit të saj.

Por ajo nuk hezitoi kur një zë në telefon e pyeti nëse kishte një mjek në bord.

“Unë shoh një turmë njerëzish të mbledhur rreth pacientit,” tha Dr Khatib për BBC Neës. Në këtë pikë ajo po supozonte se ishte një situatë kritike, si një atak në zemër.

“Sa u afrova, pashë këtë grua të shtrirë në ndenjëse me kokën në drejtim të korridorit dhe këmbët drejt dritares. Dhe foshnja po dilte jashtë!”
Dr Khatib u ndihmua nga dy pasagjerë të tjerë – një infermiere onkologjike dhe një pediatër nga Mjekët pa Kufij (MSF).
Foshnja po qante “fort”, tha ajo. Pas një kontrolli të shpejtë, ajo e kaloi foshnjën te pediatri për një inspektim më të afërt.

“Unë e shikova fëmijën dhe ajo ishte e qëndrueshme, dhe unë shikova nënën dhe ajo ishte mirë,” thotë Dr Khatib.

“Kështu që unë thashë: “Urime është një vajzë”. Pastaj i gjithë avioni filloi të duartrokiste dhe brohoriste dhe ishte si ‘Oh, në rregull, unë jam në një aeroplan dhe të gjithë po e shikojnë këtë’.”

“Pjesa më e mirë e historisë është se ajo vendosi t’i vinte fëmijës emrin tim”, u shpreh ajo.

Si dhuratë adashes së saj, ajo i dha foshnjës gjerdanin e artë që mbante me emrin Aishe të shkruar në arabisht.

Lindja ndodhi më 5 dhjetor, por Dr Khatib ka qenë shumë i zënë duke trajtuar pacientët me Covid në Toronto për të ndarë fotot deri këtë javë./21Media