Wagner thotë se transferimi i Bakhmutit në ushtrinë ruse është në proces

Kreu i grupit mercenar rus Wagner ka njoftuar se forcat e tij kanë filluar të tërhiqen nga qyteti ukrainas Bakhmut.

Yevgeny Prigozhin është zotuar të transferojë kontrollin e qytetit tek ushtria ruse deri më 1 qershor, por Kievi thotë se ende kontrollon xhepat e qytetit.

Ai tha se forcat e tij ishin gati të ktheheshin nëse ushtria e rregullt ruse rezulton e paaftë për të menaxhuar situatën.

Beteja për qytetin ka qenë më e gjata dhe më e përgjakshme e luftës.

Mercenarët e Wagner kanë udhëhequr luftimet atje për palën ruse, dhe  Prigozhin këtë javë tha se 20,000 luftëtarë të saj kishin vdekur në Bakhmut.

“Ne po tërheqim njësitë nga Bakhmut sot,” tha Prigozhin në një video të publikuar në Telegram nga qyteti i shkatërruar.

Shefi i Wagner ka vënë në shënjestër në mënyrë të përsëritur zyrtarët e lartë ushtarakë rusë, duke i kritikuar ata publikisht se nuk i kanë mbështetur trupat e tij. Muajin e kaluar, ai madje kërcënoi se do të tërhiqte trupat e tij nga qyteti nëse nuk u pajiseshin me municionet e nevojshme.

Pavarësisht pretendimeve të Wagner për dorëzimin e Bakhmutit, Ukraina nuk e ka pranuar se qyteti ka rënë.

Zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar, tha të enjten se forcat e saj ende kontrollojnë një pjesë të rrethit Litak në jugperëndim të qytetit./21Media

Back to top button