Xhaka në stilin e Zidane, godet me kokë kundërshtarin

Derbi i xhiros së 32-të në Superligën e Zvicrës në futboll ndërmjet Baselit dhe Cyrihut përfundoi me fitoren e Cyrihut me rezultat 2-0.

Ndeshja u përshkua me tensione të mëdha dhe si rezultat edhe u dhanë katër kartonë të kuq, tre për Baselin dhe një për Cyrihun.

Te Baseli, në mesin e të ndëshkuarve me të kuq ishte edhe shqiptari Taulant Xhaka i cili në fund të ndeshjes shpërtheu duke goditur me kokë lojtarin kundërshtar Nikola Katiç.

Pas këtij incidenti, Xhaka kërkoi falje përme snjë postimi në ‘Instagram’, por pretendoi se u fye në baza familjare.

“Dëshiroj të përfitoj nga rasti për të kërkuar falje zyrtarisht për atë që ndodhi mbrëmë”, e nis deklaratën e tij Xhaka.

Xhaka shpjegon se ka pasur ofendime verbale ndaj tij dhe familjes së tij para reagimit, por nuk dëshiron ta përdorë këtë si justifikim. “Si një lojtar me përvojë dhe kapiten i kësaj skuadre, kam një funksion model, sidomos në momente të vështira, të cilat fatkeqësisht nuk e kam shfrytëzuar në këtë situatë”, shtoi ai.

Për këtë veprim, Xhaka mund të dënohet rëndë nga komisioni disiplinor.

Back to top button