Zelensky akuzon disa liderë arab për “mbyllje të syve” ndaj luftës së Rusië në Ukrainë

Volodymyr Zelensky ka akuzuar disa liderë arabë se “kanë mbyllur një sy” ndaj pushtimit të Rusisë përpara paraqitjes së tij të pritshme në samitin e G7 në Japoni.

Mendohet se presidenti ukrainas do të mbërrijë në Hiroshima të dielën në një përpjekje për të siguruar mbështetje të mëtejshme ushtarake për një kundërofensivë të planifikuar, shkruan BBC, përcjell portal rtv21.tv

Të premten, Zelensky ishte në Arabinë Saudite për një samit të Ligës Arabe.

Nga vendet e Ligës Arabe, vetëm Siria e ka mbështetur hapur pushtimin e Rusisë.

Vendet e tjera anëtare kanë kërkuar të mbajnë marrëdhënie të mira me Moskën.

“Fatkeqësisht, ka disa në botë dhe këtu mes jush që mbyllin sytë ndaj atyre kafazeve [të burgosurve të luftës] dhe aneksimeve të paligjshme”, tha Zelensky.

“Unë jam këtu në mënyrë që të gjithë të mund të hedhin një vështrim të sinqertë, pavarësisht se sa fort përpiqen rusët të ndikojnë, duhet të ketë ende pavarësi.”

Zelensky u tha gjithashtu udhëheqësve të mbledhur në Jeddah se vendi i tij po mbrohej nga kolonizatorët dhe imperialistët.

Vendi pritës, Arabia Saudite ka ecur në një linjë delikate për konfliktin – nga njëra anë duke mbështetur një rezolutë të OKB-së që i bën thirrje Rusisë të tërheqë trupat e saj dhe duke premtuar 400 milionë dollarë ndihmë humanitare për Ukrainën, ndërsa nga ana tjetër duke i rezistuar vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë, duke preferuar për ta parë veten si neutral ndaj konfliktit.

Princi i kurorës saudit Mohammed bin Salman rinovoi ofertën e tij që Arabia Saudite të ndërmjetësojë mes Moskës dhe Kievit për t’i dhënë fund luftimeve në samit.

Ndërkohë, Siria sapo është ripranuar në Ligën Arabe – udhëheqësi i saj Bashar al-Assad i tha samitit se kishte një mundësi historike që rajoni të riformulohej pa ndërhyrje të huaj.

Zelensky gjithashtu synoi Iranin, i cili nuk është anëtar i Ligës Arabe, për furnizimin me dron të Shahed në Rusi. Irani mohon furnizimin me dronë për konfliktin.

Lideri ukrainas pritet të udhëtojë nga Arabia Saudite në samitin e G7, megjithëse zyra e tij nuk e ka konfirmuar vizitën.

Samiti i G7 filloi të premten me një dënim të ri të Rusisë dhe një njoftim për sanksione të mëtejshme./21Media

 

Back to top button