Zelensky: Beteja për Donbasin një nga betejat më brutale në Evropë

Beteja për rajonin e Donbasit në Ukrainën lindore “me siguri do të hyjë në historinë ushtarake si një nga betejat më brutale në Evropë dhe për Evropën”, tha Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të natës të hënën.

Kjo vjen pasi zyrtarët ushtarakë ukrainas më herët gjatë ditës thanë se trupat e tyre ishin larguar nga qendra e qytetit Severodonetsk, i cili së bashku me qytetin e tij binjak Lysychansk, është në qendër të betejës aktuale për atë që është ende nën kontrollin e Ukrainës në rajonin e Luhansk. Donbasi lindor i Ukrainës.  

Zyrtarët thanë gjithashtu se tre ura kyçe që lidhin Severodonetsk me Lysychansk tani janë të pakalueshme për automjetet, që do të thotë se rrugët e furnizimit brenda dhe evakuimet nga ato rrugë janë të pamundura.

Zelensky tha se ukrainasit përballen me “përparësi të konsiderueshme të rusëve në sasinë e pajisjeve, dhe veçanërisht – sistemet e artilerisë”.

“Çmimi i kësaj beteje për ne është shumë i lartë. Është thjesht e frikshme. Dhe ne tërheqim vëmendjen e partnerëve tanë në baza ditore për faktin se vetëm një numër i mjaftueshëm i artilerisë moderne për Ukrainën do të sigurojë avantazhin tonë dhe më në fund fundin e torturës ruse në Donbasin ukrainas”, shtoi ai.

Zelensky tha se një djalë u vra të hënën nga granatimet ruse në betejën për Lysychansk.

“Kjo është ajo: një djalë gjashtë vjeçar në rrugën Moskovska është gjithashtu, siç doli, një armik i rrezikshëm për Federatën Ruse,” tha ai./21Media

Back to top button