Zelensky do të flasë në Kanada pas goditjes në bazën e marinës në Krime

Presidenti i Ukrainës Zelensky ndodhet në Kanada, ku do t’i drejtohet parlamentit për t’u lutur për mbështetje të vazhdueshme për vendin e tij.

Kjo vjen pasi Ukraina sulmoi me raketa selinë e marinës ruse të Detit të Zi në Krime.

Një burim në Forcën Ajrore të Ukrainës i thotë BBC-së se përdori një lloj rakete lundrimi – Storm Shadow – të furnizuar nga Britania dhe Franca.

Videot në mediat sociale treguan tym të dendur që dilte nga ndërtesa

Javën e kaluar, Ukraina përdori të njëjtin lloj raketash në një sulm tjetër në Sevastopol, i cili dëmtoi një nëndetëse ruse dhe një anije zbarkimi

Rusia aneksoi ilegalisht gadishullin jugor ukrainas të Krimesë në vitin 2014

Back to top button