Zelensky: Ne po bëjmë gjithçka për të shpëtuar njerëzit

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se rreth 100,000 njerëz janë evakuuar përmes korridoreve të evakuimit gjatë dy ditëve të fundit.

“Një nga detyrat kryesore për ne sot ishte organizimi i korridoreve humanitare,” tha Zelensky në një adresë video të postuar në Facebook të enjten vonë në mbrëmje.

“Sumy, Trostyanets, Krasnopillya, Irpin, Bucha, Hostomel, Izium. Pothuajse 40,000 njerëz tashmë janë evakuuar këtë ditë. Më në fund iu dha siguria. Në Poltava, Kiev, Cherkasy, Zaporizhzhia, Dnipro, Lviv.”

Ai tha se janë dorëzuar ndihma humanitare, ushqime dhe ilaçe.

Ne po bëjmë gjithçka për të shpëtuar njerëzit tanë në qytetet që armiku thjesht dëshiron t’i shkatërrojë,” tha Zelensky.

Mariupol dhe Volnovakha, megjithatë, mbeten plotësisht të bllokuara, tha ai, duke shtuar se pavarësisht përpjekjeve më të mira të zyrtarëve ukrainas për të funksionuar korridorin, “trupat ruse nuk pushuan zjarrin”. Pavarësisht nga kjo, Zelensky tha se ai ende vendosi të dërgonte një kolonë kamionësh që transportonin ushqime, ujë dhe ilaçe./21Media

Back to top button