Zelensky ngreh dyshime nëse Putin është ende gjallë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka hedhur dyshime nëse diktatori Vladimir Putin është gjallë mes spekulimeve të vazhdueshme për shëndetin e tij.
Udhëheqësi ukrainas iu drejtua Forumit Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, duke u kërkuar aleatëve të tij që të dërgojnë më shumë armë në ushtrinë e tij përpara ofensivave të reja ruse.
Ai komentoi temën e negociatave të paqes midis Ukrainës dhe Rusisë , dhe rrëzimin e djeshëm të helikopterit në kryeqytetin Kiev, ku humbën jetën 14 persona.
Ukraina nuk ka pretenduar ende përfshirjen ruse, por presidenti theksoi se “nuk ka aksidente në kohë lufte”.
Zelensky tha: “Për momentin nuk e kuptoj me kë të flas. Nuk jam i sigurt nëse presidenti i Rusisë është ende gjallë.
“Unë nuk e kuptoj që ai është ende gjallë apo se është ai që merr vendime veçanërisht.
Nuk ka asnjë provë të verifikueshme që Putini është i sëmurë rëndë, dhe aq më pak se ai ka vdekur./21Media

Back to top button