Zjarret vdekjeprurëse që përfshijnë shtetet e Bregut Perëndimor të SHBA-së tregojnë se debati rreth ndryshimit të klimës ka “mbaruar”, tha Guvernatori i Kalifornisë Gavin Newsom.

“Thjesht eja në shtetin e Kalifornisë. Vëzhgoje me sytë e tu”, u tha ai gazetarëve nga një mal i djegur.

Zjarret janë ndezur në Kaliforni, Oregon dhe Uashington për tre javë, transmeton rtv21.tv.

Të djegur nga erërat mes nxehtësisë rekord, flakët kanë djegur miliona hektarë, kanë shkatërruar mijëra shtëpi dhe kanë vrarë të paktën 25 njerëz.

Të premten Guvernatorja e Oregonit, Kate Brown tha se dhjetëra persona ishin të zhdukur vetëm në shtetin e saj.

Sipas Qendrës Kombëtare të Zjarrit, ndër agjencisë. Zjarret kanë djegur gjithsej 4.5 milionë hektarë – një zonë më e madhe se Connecticut dhe pak më e vogël se Uells – në javët e fundit./21Media