Zvicra ua ndalon shqiptarëve festimin me shqiponjë në Botëror

2 min read

Ashtu si katër vite më parë, Zvicra takohet me Serbinë në Kupën e Botës në “Katar 2022”. Do të përballen më 2 dhjetor në kuadër të fazës së grupeve në “Stadium 974”. Megjithatë, festimi i golit nga ana e futbollistëve shqiptarë me shqiponjën dykrenore nuk duhet të jetë më problem atje.

Siç raporton “Blick”, në maj të këtij viti ka pasur një shkëmbim të drejtpërdrejtë mes kryetarit të Shoqatës së Zvicrës, Dominique Blanc dhe sekretarit të përgjithshëm Robert Breiter dhe homologëve të tyre në Federatën e Futbollit të Serbisë. Palët u “dakortuan” që në fokus të jetë futbolli dhe jo politika. Megjithatë: Mbetet për t’u parë nëse lojtarët, tifozët dhe politikanët do t’i qëndrojnë gjithashtu.

Në mënyrë të veçantë Xherdan Shaqiri, katër vite më parë u ofendua vazhdimisht dhe keq nga tifozët serbë në Rusi. Kjo shkaktoi brohoritjen e shqiponjës dykrenore në golin e tij të fitores pak para përfundimit të lojës.

Tami thekson pak më shumë se dy muaj para ndeshjes.

“Nuk duam të bëjmë më të njëjtat gabime. Ne jemi këtu për të luajtur futboll dhe asgjë tjetër. Ne nuk duam të dërgojmë asnjë mesazh politik apo fetar. Në veçanti, ai nuk dëshiron të shohë më shqiponjën dykrenare duke brohoritur. Nuk duhet të ketë as fjalë, as gjeste dhe as sjellje në përgjithësi që të provokojnë ndjeshmëri të tjera. Kur brohorasim, është për të treguar gëzimin tonë, kjo është e rëndësishme. Por ne nuk duhet të jemi provokues”, tha Tami.

Xhaka dhe Shaqiri ishin gjobitur nga UEFA me nga 10 mijë euro për festimin me shqiponjë në fitoren ndaj Serbisë, pasi organi evropian i futbollit kishte thënë se kishin shkelur rregullat e ferplejit duke shtuar se gëzimi i lojtarëve ishte spontan dhe lidhet me historinë e tyre./21Media