Zyrtarët ukrainas arrijnë një marrëveshje me Rusinë

Për një korridor evakuimi ishte rënë dakord me rusët për qytetin port të rrethuar ukrainas të Mariupolit, thanë zyrtarët ukrainas të enjten.
Pala ukrainase mori një mesazh përmes Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq që konfirmonte gatishmërinë ruse për të hapur një “korridor humanitar” nga Mariupol përmes qytetit të Berdiansk, tha zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk në një deklaratë në Telegram.
“Në rrugën për në Mariupol ne po dërgojmë 45 autobusë. 28 autobusë duhet të marrin një leje për të kaluar nëpër postbllokun rus në Vasylivka. Gjithashtu, 17 autobusë tashmë janë larguar nga Zaporizhzhia. Ne do të bëjmë gjithçka që është e mundur për të siguruar që autobusët të mbërrijnë sot në Mariupol dhe të marrin njerëz që ende nuk kanë mundur të largohesh nga qyteti”, tha ajo.
Zyrtarët ukrainas thonë se rreth 90% e ndërtesave në qytet janë dëmtuar ose janë lënë të pabanueshme pas disa javësh të bombardimeve intensive nga forcat ruse./21Media

Back to top button