Parashikimi i motit

Parashikimi i motit

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga fusha barike me vlera të larta të presionit atmosferik e cila do të mbajë në fillimin e javës qëndrueshmëri të motit në territorin e Shqipërisë.

Moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Era do të jetë me drejtim Perëndim (W) me shpejtësi deri në 8 m/sek në bregdet.

Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat  malore  -1/10°C

Zonat e ulëta  -2/16°C

Zonat bregdetare 5/17°C