11 foshnja të porsalindura vdiqën nga zjarri në spitalin e Senegalit

Njëmbëdhjetë foshnja të porsalindura kanë vdekur nga zjarri në spitalin në qytetin perëndimor të Tivaouane në Senegal, ka thënë presidenti i Senegalit.
Zjarri në spitalin “Mame Abdou Aziz Sy Dabakh” ishte në departamentin e maternitetit, ka shkruar Presidenti Macky Sall në Twitter.
Raportet fillestare sugjerojnë se zjarri u shkaktua nga një qark i shkurtër, sipas politikanëve senegalezë.
Tre foshnja u shpëtuan nga zjarri, tha kryebashkiaku i qytetit, Demba Diop Sy.
“Për nënat dhe familjet e tyre, u shprehi ngushëllimet e mia të thella”, ka thënë presidenti Macky Sall.

“Kjo situatë është shumë për të ardhur keq dhe jashtëzakonisht e dhimbshme”, tha Ministri i Shëndetësisë së Senegalit, Abdoulaye Diouf Sarr nga Gjeneva, ku po merrte pjesë në një takim të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, shkruan BBC.

Ai shtoi se po bëhet një hetim për të gjetur shkaqet si ndodhi rasti./21Media


 

Back to top button