5 gjërat që mund t’i ndodhin trupit tuaj nëse filloni të bëni dush të ftohtë

Zhytja e trupit në ujë të ftohtë nuk është asgjë e re, pasi njerëzit kanë bërë hidroterapi prej shekujsh. Megjithatë, këtë nuk mund ta bëni në shtëpi – duhet të shkoni te një specialist që mund t’ju ndihmojë. Por çdokush mund të bëjë dush të ftohtë në shtëpi dhe të shijojë përfitimet që vijnë.
Mund të mos jenë gjëja më e rehatshme në botë, por ju mund të provoni dhe të shihni se si dushi nën ujë të ftohtë ndikon në mirëqenien tuaj.
1. Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe redukton dhimbjet e muskujve

Në momentin që uji i ftohtë godet trupin tuaj, gjaku juaj detyrohet të qarkullojë shumë më shpejt në përpjekje për të ruajtur temperaturën e tij. Por dushi i ftohtë është ideal edhe për atletët pasi mund t’i ndihmojë ata të kapërcejnë dëmtimet shumë më shpejt. Kjo është arsyeja pse ata përdorin akull në pjesët e mavijosura të trupit, duke sjellë oksigjen të ri dhe qarkullim shtesë në zonën e prekur, shkruan BrightSide.
Dushin e ftohtë mund ta bëni edhe pas një stërvitje të vështirë, kur trupi juaj duhet të kthehet në jetë.
2. Reduktojnë kruajtjen dhe zbehjen e lëkurës

Njerëzit që kanë lëkurë natyrale të thatë ose vuajnë nga sëmundje të lëkurës, si ekzema, shpesh ndjejnë kruarje pas një dushi të nxehtë. Një mënyrë për ta luftuar këtë është ulja e temperaturës së ujit sa më shumë që të jetë e mundur. Vetëm mos qëndroni në dush për aq kohë sa do të bënit me ujë të nxehtë dhe do të vini re se kruajtja do të fillojë të largohet. Do t’ju duhet ende të aplikoni një hidratues të mirë më pas në mënyrë që të kapni të gjithë lagështinë, por kruajtja do të fillojë të largohet.
3.Stabilizon metabolizmin tuaj

Le të fillojmë duke thënë se yndyra kafe është lloji i yndyrës me të cilën lindin të gjithë njerëzit dhe aktivizohet duke bërë dush të ftohtë. Dhe duke bërë dush të ftohtë, yndyra kafe mund të ndihmojë yndyrën e bardhë (e cila lidhet me mbipeshën) të qëndrojë në nivele të shëndetshme. Pra, bërja e një dush të ftohtë 2-3 ditë në javë mund të stabilizojë dhe madje të përmirësojë metabolizmin tuaj.
Sigurisht, nuk do të filloni të humbni peshë vetëm duke bërë dush të ftohtë, pasi fillimisht do t’ju duhet të bëni disa zgjedhje të stilit të jetesës. Megjithatë, dushi i ftohtë mund të stabilizojë disa nivele të hormoneve dhe të trajtojë sistemin tuaj gastrointestinal. Në këtë mënyrë, së bashku me një dietë të ekuilibruar, mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.
4. Përmirëson shëndetin tuaj mendor

Uji i ftohtë lëshon endorfinë në qarkullimin tonë të gjakut dhe si rezultat, na bën më vigjilentë, më energjikë dhe të lumtur. Në një provë klinike, tregon se njerëzit që vuanin nga depresioni u çliruan nga simptomat e tyre pasi bënin dush të ftohtë deri në 5 minuta 2-3 herë në javë.
5. Forcon sistemin tuaj imunitar

Dushi i ftohtë mund ta bëjë trupin tuaj më rezistent ndaj ftohjes së zakonshme dhe gripit sezonal. Kjo për shkak se uji i ftohtë trondit trupin dhe e detyron atë të prodhojë më shumë leukocite, të cilat janë përgjegjëse për mbrojtjen e trupit tonë nga infeksioni./21Media

Back to top button