70 vjeçarja shpëtohet  121 orë pas tërmetit në Turqi 

Një grua 70-vjeçare është shpëtuar nga rrënojat në qytetin turk të Kahramanmaras, 121 orë pasi tërmeti shkatërrues goditi vendin dhe Sirinë, sipas rrjetit simotër të CNN, CNN Turk. Ajo quhet Menekse Tabak.
Kjo vjen vetëm pak orë pasi një djalë 16-vjeçar u nxor i gjallë nga rrënojat e një ndërtese të shkatërruar në rajon.
Tërmeti me magnitudë 7.8 është goditja më vdekjeprurëse e përjetuar nga vendi në më shumë se 80 vjet, duke shkaktuar të paktën 20,665 vdekje vetëm në Turqi.
Një oficer ndërlidhës i OKB-së në vend ka paralajmëruar se po i afrohen fundit të dritares së kërkim-shpëtimit , me një “probabilitet më të ulët” për të gjetur të mbijetuar nën rrënoja në temperatura nën zero.
Histori të pabesueshme të mbijetesës disa ditë pas tërmetit
Përkundër të gjitha gjasave, ka ende histori të jashtëzakonshme mbijetese.
Mbrëmë vonë në qytetin e shkatërruar turk të Kahramanmaras, shpëtimtarët britanikë dhe gjermanë gjetën – dhe më pas tërhoqën në siguri – një vajzë 15-vjeçare.
Por raportimet për arratisje të tilla pas gjithë këtyre ditëve tani janë të pakta.
Fokusi është zhvendosur tek ata që kanë nevojë për ushqim dhe strehim, me Kombet e Bashkuara paralajmërojnë se më shumë se 870,000 njerëz tani kanë nevojë urgjente për vakte të nxehta në të gjithë Turqinë dhe Sirinë.
Vetëm në Siri, dyshohet se deri në 5.3 milionë mund të jenë të pastrehë.
Vetëm dy autokolona ndihmash kanë arritur në zonat e kontrolluara nga rebelët dhe shefi humanitar i OKB-së i ka thënë BBC-së se nevojitet një armëpushim i menjëhershëm në Siri për të lejuar që ndihma të arrijë të gjithë./21Media

Back to top button