88-vjeçarit i hiqet nga anusi një predhë e Luftës së Parë Botërore

Një spital francez u evakuua pjesërisht të shtunën pasi një qytetar i moshuar mbërriti me një predhë artilerie të Luftës së Parë Botërore të vendosur në rektum.
Pacienti 88-vjeçar vizitoi Spitalin Sainte Musse në Toulon për të hequr eksplozivin antik – por në vend të kësaj shkaktoi një “frikë nga bomba”, raportoi botimi francez Var-Matin .
“Ndodhi një emergjencë nga ora 21:00 deri në orën 23:30 të së shtunës në mbrëmje që kërkoi ndërhyrjen e personelit të asgjësimit të bombave, evakuimin e urgjencave të të rriturve dhe pediatrisë si dhe devijimin e urgjencave në hyrje”, tha një zëdhënës i spitalit.
“Ne duhej ta menaxhonim rrezikun në një kuadër reaktiv,” shtoi përfaqësuesi. “Kur kemi dyshime, ne kemi marrë të gjitha masat paraprake.”
Ekspertët e asgjësimit të bombave në vendngjarje përcaktuan se kishte pak mundësi që predha të shpërthente brenda njeriut.
“Ata na siguruan duke na thënë se ishte një artikull koleksionist i Luftës së Parë Botërore, i përdorur nga ushtria franceze,” tha spitali.
Mjekët e habitur më pas filluan procesin e përpjekjes për të hequr objektin  nga rektumi i burrit.
Besohet se ai ka futur sendin në anus për kënaqësi seksuale.
“Një mollë, një mango, apo edhe një kanaçe me shkumë rroje, jemi mësuar të gjejmë objekte të pazakonta të futura aty ku nuk duhet të jenë,” tha një mjek. “Por një guaskë? Kurrë!”
Mjekët u detyruan ta merrnin të moshuarin në operacion, duke i prerë barkun për të hequr reliktin.
Sipas spitalit, ai tani është në “shëndet të mirë” dhe pritet të shërohet plotësisht nga operacioni./21Media

Back to top button