Afganistan: Sulm në një xhami- rreth 100 të vrarë e të plagosur

Një sulm vetëvrasës ka shkatërruar një xhami shiite në veri të Afganistan të premten, duke vrarë dhe plagosur të paktën 100 njerëz, tha një agjenci e OKB-së.
Sulmi ndodhi gjatë lutjeve të së Premtes në xhaminë Sayed Abad në Kunduz, tha zëdhënësi i krahinës Matiullah Rohani për CNN.
Bombardimi i xhamisë kete të premte “është pjesë e një modeli shqetësues dhune” dhe sulmi i tretë vdekjeprurës këtë javë “me sa duket duke synuar një institucion fetar”, tha misioni i OKB -së në Afganistan (UNAMA) në Twitter.
Sulmi i sotëm në këtë xhami vjen disa ditë pasi një xhami tjetër u shënjestrua në qendër të Kabulit, duke vrarë të paktën shtatë persona. Ai sulm të hënën shënjestroi portat e Xhamisë Eidgah në kryeqytetin afgan, ku po mbahej një shërbim funerali për nënën e zëdhënësit të talebanëve Muhajid.
Dega e Shtetit Islamik IS Khorasan (ISIS-K) mori përgjegjësinë për bombardimin e së hënës, një nga një seri sulmesh që grupi terrorist ka nisur që kur talebanët morën kontrollin e Afganistanit më shumë se një muaj më parë. Të tjerët përfshijnë një sulm vetëvrasës në aeroportin e Kabulit në gusht dhe një mori bombardimesh që synonin anëtarët e talebanëve në qytetin lindor afgan të Jalalabad.
Grupi paraqet një kërcënim për stabilitetin e vendit dhe sundimin e talebanëve. Ditët e fundit, talebanët kanë kryer disa operacione duke synuar militantët e ISIS-K.
Talibanët pretenduan se kishin vrarë të paktën nëntë anëtarë të ISIS-it dhe arrestuan pesë të tjerë në dy operacione javën e kaluar, duke synuar fshehjet e ISIS në provincën qendrore afgane të Parwan, sipas shefit të policisë talebane lokale Maulvi Abdul Qadir Haqqani./e.d-21Media

Back to top button