Afrika e Jugut: Shfaqet varianti më i ri i COVID-19

Një variant i ri Covid-19 mund të tregojë evazion imunitar dhe transmetueshmëri të shtuar, paralajmërojnë shkencëtarët afrikano-jugor
Ministri i Shëndetësisë i Afrikës së Jugut njoftoi të enjten zbulimin e një varianti të ri të koronavirusit që duket se po përhapet me shpejtësi në disa pjesë të vendit.
“Fillimisht dukej si disa shpërthime grupore, por nga dje, nga shkencëtarët tanë nga Rrjeti i Mbikëqyrjes Gjenomike, erdhi indikacioni se ata po vëzhgonin një variant të ri të virusit”, tha ministri i Shëndetësisë Joe Phaahla, duke theksuar se aktualisht është e paqartë se ku
u shfaq për herë të parë varianti, aktualisht i quajtur B.1.1.529.
Deri më tani është zbuluar në Afrikën e Jugut, Botsvanë dhe te një udhëtar në Hong Kong nga Afrika e Jugut, shtoi Phaahla.
Riinfektimi nga Covid-19 është i rrallë, sëmundja e rëndë është edhe më e rrallë, zbulon një studim i njerëzve në Katar.
Gjatë një konference për lajmet, shkencëtarët gjenomikë thanë se varianti ka një numër jashtëzakonisht të lartë mutacionesh, me më shumë se 30 në proteinën kryesore të majës – strukturën që virusi përdorë për të hyrë në qelizat që sulmojnë.
Profesor Tulio de Oliveira, drejtor i Qendrës për Reagimin Epidemik dhe Inovacionin, tha se varianti ka “shumë më shumë mutacione se sa prisnim”, duke shtuar se “po përhapet shumë shpejt dhe ne presim të shohim presion në sistemin shëndetësor në të ardhmen gjatë disa ditëv dhe javëve në vazhdim”.
Ai këshilloi publikun që “të përpiqet të shmangë ngjarjet ku ka gjasa për përhapje të shpejtë”.
Zyrtarët shprehën gjithashtu shqetësimin se mutacioni mund të rezultojë në evazion imunitar dhe rritje të transmetimit të virusit, por shtuan se është shumë herët për të thënë se çfarë lloj ndikimi do të kenë mutacionet në efikasitetin e vaksinës. Më shumë studime duhet gjithashtu të kryhen për të kuptuar ashpërsinë klinike të variantit në krahasim me variantet e mëparshme, thanë zyrtarët.
“Rëndësia e plotë e këtij varianti mbetet e pasigurt dhe mjeti më i mirë që kemi janë ende vaksinat,” tha De Oliveira. Ai shtoi se studimet laboratorike duhet të kryhen ende për të testuar evazionin e vaksinave dhe antitrupave, thuhet nder te tjera ne nje raport më te zgjeruar te CNN./E.D-21Media

Back to top button