Ancelotti flet për punën e Xavit para “El Clasicos” të së mërkurës

2 min read

Carlo Ancelotti këmbënguli se Real Madrid nuk është favorit për të mposhtur Barcelonën në Superkupën e Spanjës dhe do të shqetësohej nëse lojtarët e tij do të mendonin ndryshe.

“El Clasico” e së mërkurës në Riad do të përcaktojë se kush do të përballet me Athletic Bilbaon ose Atletico Madridin në finalen e Superkupës të dielën.

Madridi fitoi me rezultat 2-1 në “Camp Nou” në takimin e mëparshëm në La Liga në tetor, dhe hendeku midis skuadrave sa i përket pikëve vetëm ka shkuar duke u zgjeruar.

“Los Blancos” janë në krye të tabelës së ligës pas 21 ndeshjeve, me Barçën në vendin e gjashtë, 17 pikë prapa rivalëve të tyre me të mëdhenj.Do të shqetësohesha nëse lojtarët do të mendonin se ne jemi favoritë, por ata nuk e mendojnë këtë. Ata mendojnë se ne duhet të bëjmë gjithçka për të fituar”, tha trajneri i Madridit të martën.

Ky do të jetë “El Clasico” i parë i Xavi-t si trajner i Barçës, ish-mesfushori i “Blaugranas” që ka marrë drejtimin nga e skuadrës pas largimit të Ronald Koeman vetëm dy javë pas humbjes 2-1 në shtëpi.

“Më pëlqejnë ata sepse janë një ekip me identitet, në mënyrën se si Barça ka gjithmonë. Mendoj se ata janë një ekip që do të përmirësohet me kontributin e Xavit. Ata kanë lojtarë me përvojë si Sergio Busquets, Gerard Pique ose Jordi Alba, të cilët gjithmonë i japin shumë skuadrës. Por të rinjtë që ata po i shtyjnë përpara dallohen shumë, si Gavi ose Nico, të cilët mund të kenë një të ardhme të madhe”, përfundoi ish-trajneri i Milanit./kp