Artistja ruse tërheq veprat nga shfaqja e Norwich për shkak të luftës

Ekspozita e një artiste ruse do të rimodelohet për shkak të luftës në Ukrainë.
Ode to a Flint, një shfaqje solo e artistes me origjinë ruse, Yelena Popova me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, do të hapej në Muzeun e Kalasë së Norwich dhe Galerinë e Arteve të shtunën.
Shërbimi i Muzeut Norfolk tha se në përgjigje të konfliktit kishte vendosur të mos vazhdonte me ekspozitën në formën e saj origjinale.
U tha se Popova, në pajtim, ka tërhequr veprat e saj në shenjë solidariteti me të gjithë ata që janë prekur nga lufta.
Ode to a Flint ishte riimagjinimi i projektit Scholar Stones të Popova që eksploronte “lidhjet e thella midis industrisë bërthamore të Mbretërisë së Bashkuar, peizazhit dhe kalimit të kohës”.
Shërbimi i muzeve tha se në vend të kësaj do të punonte me artisten për të përdorur hapësirën për të reflektuar mbi krizën në Ukrainë dhe për të lejuar vizitorët të tregojnë mbështetje për të prekurit.
Detaje të mëtejshme të qasjes së re do të publikohen javën e ardhshme dhe deri atëherë galeria e ekspozitës do të mbetet e mbyllur./21Media

Back to top button