Astronauti i Apollo 8 që shkrepi foton ikonike “Earthrise” vdes në aksident

William Anders, një astronaut i NASA-s, pjesë e ekuipazhit të Apollo 8 të vitit 1968, ka vdekur në një aksident avioni në shtetin Uashington, sipas djalit të tij, Gregory Anders në moshën 90-vjeçare.”Babai im vdiq në një incident avioni në ishujt San Juan”, tha Anders për CNN të premten në mbrëmje. “Familja është e shkatërruar dhe e pikëlluar për humbjen e një piloti të madh,” shtoi ai.Zyra e Sherifit të Qarkut San Juan tha në një njoftim për shtyp një avion u rrëzua në brigjet e Jones Island.

Roja Bregdetare e Shteteve të Bashkuara më vonë njoftoi se trupi i pilotit u gjet nga një ekip zhytjeje pas një kërkimi disa orësh.

William Anders, i lindur më 17 tetor 1933, në Hong Kong, u diplomua në Akademinë Detare të Shteteve të Bashkuara në 1955 dhe pasi u emërua në Forcën Ajrore të SHBA, ai fitoi krahët e tij të pilotit vitin e ardhshëm, sipas faqes së internetit të Akademisë Detare të SHBA.Anders shërbeu si pilot luftarak në skuadriljet e përgjimit të të gjitha kushteve të Komandës së Mbrojtjes Ajrore në Kaliforni dhe Islandë.

Ndërsa ishte në Laboratorin e Armëve të Forcave Ajrore në New Mexico, Anders ishte përgjegjës për menaxhimin e programeve të mbrojtjes së reaktorëve të energjisë bërthamore dhe efekteve të rrezatimit, thuhet në biografinë e tij të NASA-s.

Ai u zgjodh në 1964 si astronaut nga NASA dhe shërbeu si pilot rezervë për misionin Gemini 11 në 1966 dhe fluturimin Apollo 11 në 1969. Anders regjistroi më shumë se 6000 orë kohë fluturimi, sipas NASA-s.

Anders dhe shokët e tij astronautët Jim Lovell dhe komandanti i misionit Frank Borman, i cili vdiq në nëntor 2023, fluturuan në bordin e misionit të parë të orbitës hënore në dhjetor 1968 në Apollo 8. Anders shërbeu si pilot i modulit hënor për fluturimin historik.Hawai

Nga anija kozmike, Anders kapi një imazh ikonik të Tokës që tregon sipërfaqen e Hënës në plan të parë gjatë fluturimit të Apollo 8 në prag të Krishtlindjes 1968, të titulluar “Earthrise”.

Anders, Lovell dhe Borman u njohën nga Time Magazine si “Burrat e Vitit” në 1968.

Back to top button