Automjetet ushtarake të Ukrainës hyjnë në Kiev për të mbrojtur qytetin

 
Automjetet ushtarake ukrainase po hyjnë në Kiev për ta mbrojtur atë nga afrimi i trupave ruse, thotë Ministria e Brendshme e Ukrainës.
Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha më herët se qyteti kishte “hyrë në një fazë mbrojtëse”, shkruan BBC.
Qeveria po i bën thirrje popullit të Kievit që të bëjë gjithçka që mundet për t’i rezistuar trupave ruse, duke përfshirë prodhimin e koktejve molotov dhe marrjen e armëve.
Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt./21Media

Back to top button