Londra do të dërgojë një shtesë prej 1.000 respiratorësh në Indi për të ndihmuar një vend të përmbytur nga një pandemi koronavirus, njoftoi sot qeveria britanike.

“Britania do të jetë gjithmonë atje për Indinë kur ajo ka nevojë për të,” tha kryeministri Boris Johnson, të cilit iu desh të anulonte një udhëtim në Indi për shkak të një pandemie në këtë vend.

I tronditur nga fotot e tmerrshme, më tej të dhimbshme për shkak të lidhjeve të dy vendeve, kreu i qeverisë konservatore tha se ai ishte “prekur thellë” nga vala e mbështetjes britanike për Indinë dhe shprehu kënaqësinë që qeveria po ofronte mbështetje shpëto jetë”.

Boris Johnson pritet të bisedojë me homologun indian Narendra Modi të martën për të “thelluar bashkëpunimin midis dy vendeve, veçanërisht në luftën kundër pandemisë së koronavirusit”, njoftoi Downing Street.

“Është e rëndësishme të dëgjojmë me kujdes autoritetet indiane dhe të shohim se çfarë u dërgojmë, çfarë kanë nevojë dhe çfarë duan,” tha sekretari britanik Dominic Raab për Sky News para takimit me homologun e tij indian Subrahmany Jaishankar.

Ata do të takohen të hënën në një takim të ministrave të jashtëm të G7 në Londër ku është ftuar ministri i Jashtëm indian.

Dërgesa e parë e oksigjenit dhe aparateve të frymëmarrjes nga Britania e Madhe mbërriti në Indi të martën dhe një e dytë e ngjashme është planifikuar të mbërrijë të premten.

E para përfshinte 495 përqendrues oksigjeni dhe 200 respiratorë.

“Ne u kemi dërguar atyre koncentrues oksigjeni dhe aparate për frymëmarrje dhe do të dërgojmë edhe 1.000 respiratorë të tjerë,” tha Dominic Raab.

India ka regjistruar rreth 400.000 raste të reja në 24 orët e fundit dhe 3.689 të tjera vdekje, duke sjellë më shumë se 215.000 njerëz të vdekur në një vend me mbi 1.3 miliardë banorë.