Britania e Madhe do të furnizojë Ukrainën me tanke

Kryeministri britanik Rishi Sunak premtoi të shtunën se do të sigurojë tanke dhe sisteme artilerie për Ukrainën, në mes të sulmeve të ripërtëritura me raketa nga Moska që synojnë kryeqytetin ukrainas dhe qytete të tjera.
Zyra e Sunak në Downing Street tha në një deklaratë se ai u zotua të sigurojë tanke Challenger 2 dhe sisteme të tjera artilerie pasi foli me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy të shtunën.
Nuk tha se kur do të dorëzoheshin tanket apo sa. Mediat britanike kanë raportuar se katër tanke kryesore luftarake të ushtrisë britanike Challenger 2 do të dërgohen menjëherë në Evropën Lindore, me tetë të tjerë që do të pasojnë, pa cituar burime.
Zelenskyy në një postim në Twitter të shtunën falënderoi Sunak “për vendimet që jo vetëm do të na forcojnë në fushën e betejës, por gjithashtu do të dërgojnë sinjalin e duhur për partnerët e tjerë”.
Ukraina ka kërkuar prej muajsh të furnizohet me tanke më të rënda, duke përfshirë tanket amerikane Abrams dhe gjermanët Leopard 2, por udhëheqësit perëndimorë kanë ecur me kujdes./21Media

Back to top button